In

Kocie zmysły - wibrysy

Dzisiejszy post po długiej nieobecności, powodowanej nauką o naszych ukochanych czworonogach i zbliżającym się wielkimi krokami terminem oddania pracy dyplomowej, poświęcę jednym z najbardziej moim zdaniem pasjonujących elementów kociej fizyczności- wibrysom.
Widzieć można nie tylko oczami, o czym wiedzą osoby niewidome a my sami możemy się łatwo przekonać gdy zasłonimy oczy. Początkowo odczuwamy dość spory dyskomfort ale szybko zaczynamy starać sobie radzić jak tylko możemy. Koty w orientacji w terenie korzystają dodatkowo z wąsów i włosów czuciowych. Wystarczy spojrzeć na głowę kota pod światło by zobaczyć ponad tuzin wąsów i kilka czuciowych włosów, które stanowią brwi i brodę. To właśnie wibrysy, które poza tym znajdują się też nad oczami, na policzkach oraz - na spodzie łapek, między opuszkami i przy łokciach.
Są one długimi i grubymi włosami zakorzenionymi głębiej niż zwykłe włosy w wyjątkowo wrażliwych punktach na skórze kota. Każde drgnienie wibrysów natychmiast zawiadamia kota o ruchu czy przeszkodzie w okolicy.
Wibrysy na kocim nosie są zazwyczaj takiej długości, jak szeroki jest kot, co daje kotu możliwość zorientowania się, czy zmieści się do danego otworu. Podobno kocie wibrysy wydłużają się, gdy kot zwiększa swoją wagę i rozmiary - jednak teorii tej nie udało się jeszcze potwierdzić i ciężko nie uznać tego za żart.
Koty są dalekowidzami. Niezbyt dobrze rozpoznają szczegóły bliskiego otoczenia. Za to dzięki czułym wibrysom kot rozpoznaje bliskie przedmioty i jest w stanie wyczuwać nawet drobne zawirowania powietrza wokół tych przedmiotów. Omijanie przeszkód jest wiec możliwe bez widzenia ich czy dotykania. Wibrysy są zatem lepsze od białej laski niewidomego. W USA przeprowadzono eksperyment, w którym slepym psom zalozono obroze z zamontowanymi po bokach sztucznymi wibrysami; psy te odzyskaly czesciowa sprawnosc i dzieki temu wrocily do aktywnego trybu zycia.
Niewielkie zawirowania powietrza wywołują także ruch zwierząt, na które nasz pupil chętnie by zapolował. Wibrysy są wiec kotu w tym wypadku bardzo pomocne poniewaz bezblednie odbierają takie zawirowania. Szczególnie w nocy, przy ograniczonej – nawet dla kota – widoczności. Istnieje teza, ze kot z obciętymi wąsami może być sprawnym myśliwym tylko w dzień.
Bodźce przekazywane za pomocą wibrysów pomagają kotu zlokalizować ofiarę.. W ten sam sposób kotka może wyczuć swoje kocięta, które znikły jej z pola widzenia.
Wibrysy pomagają też zapewne orientować się w otoczeniu ślepym jeszcze i bezradnym kociakom.
Wrażliwość wibrysów możemy sprawdzić sami. Kiedy kot leży zrelaksowany, wystarczy leciutko dmuchnąć mu w wąsy. Z pewnością poruszy nimi wówczas gwałtownie, jakby miał łaskotki.


Wąsy tez informują nas o nastroju kota, są więc ważnym elementem w komunikacji. Gdy nasz podopieczny jest zrelaksowany wąsy lekko sterczą na boki pyszczka. Gdy kot zaczyna się czymś interesować zaczynają kierować się ku przodowi, aby wyczuć co jest przed nim. Wystraszony i zestresowany kot kładzie wąsy jak najbli¿ej policzków dzięki czemu zyskuje łagodny wyraz pyska.
Zródła: Claire Bessant "Zaklinacz Kotów"
Tygrysia- kotka do adopcji o cudownych wąsach

Related Articles

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Obsługiwane przez usługę Blogger.